Nowelizacja polskiej ustawy hazardowej. Idą zmiany?

Ten wpis ma 9 lat, więc jest dość stary. Jeśli dotyczy on promocji to najprawdopodobniej jest już ona zakończona. Zajrzyj na stronę główną (np. klikając logo) po aktualne bonusy i promocje!

Na początku miesiąca były już prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy hazardowej, nie długo wejdzie ona w życie, więc czas coś więcej o niej napisać. Nie jest to niestety nowa ustawa, która eliminuje wszystkie wady obecnej, ale jest jedna konkretna zmiana, która ułatwi korzystanie z hazardu w internecie.

W obowiązującym stanie prawnym gra w kasynach online czy u bukmacherów, którzy nie posiadają siedziby na terytorium prawa wydaje się nielegalna – jest tak ponieważ polskie prawo zabrania hazardu w internecie za małymi wyjątkami. Dobrze, ale co jeśli korzystamy z kasyn, które swoje siedziby mają na terytorium Unii Europejskiej, której prawo jednoznacznie określa, że żaden z krajów członkowskich nie może ograniczać zagranicznej konkurencji? W tym przypadku, czyli w kazusie Polski wygląda to tak, że prawo RP jest sprzeczne z unijnym, a w związku z podpisaną umową stowarzyszeniową oraz późniejszymi traktatami i postanowieniami rząd Polski przyjął następującą zasadę: w sytuacjach, kiedy prawo państwa członkowskiego stanowi inaczej niż ogólnie przyjęte normy prawne obowiązujące na terytorium Unii Europejskiej to wszystkie spory będą rozstrzygane na według prawa Unii Europejskiej. Jak widzicie mamy w tym momencie martwe prawo. To się zmieni po nowelizacji, ponieważ zostanie zniesiony nakaz posiadania placówek na terytorium Polski. Do spełnienia będą trzy warunki, aby firmy hazardowe mogły uczestniczyć w polskim rynki. Pierwszy warunek to posiadanie siedziby w jednym z krajów członkowskich. Drugi warunek to posiadanie licencji w jednym z krajów Unii Europejskiej na przeprowadzanie gier i zakładów w internecie. Trzeci warunek to forma prawna firmy – dopuszczone zostaną tylko spółki akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Mimo tylko jednej istotnej zmiany cieszymy się z tej nowelizacji. Dużo ona ułatwi i rozwieje wątpliwości tych potencjalnych klientów kasyn, którzy straszeni przez media boją się tego typu zabawy. Na nowelizacji skorzystają głównie gracze, a ponadto dzięki ich wygranym będzie napędzana gospodarka – chyba każdy zgodzi się z tezą, że wygrane pieniądze zdecydowanie łatwiej się wydaje, a płacąc w Polsce podczas zakupów uzupełniamy budżet płacąc pośrednio podatek od wartości dodanej.

Zobacz również